W placówce feryjnej wolne przede wszystkim w wakacje
Poza miesiącami wakacyjnymi nauczyciel może korzystać z urlopu bezpłatnego. Potrzeba może wynikać z celów dydaktycznych albo ważnych przyczyn. Decyzja o udzieleniu tego urlopu zależy jednak od woli dyrektora placówki.
Powszechnie uważa się, że nauczyciele w szkołach feryjnych mogą przebywać tylko na takich urlopach, które potocznie nazywamy feriami zimowymi i wakacjami szkolnymi. Wówczas mają odpoczywać i załatwiać swoje sprawy osobiste. A wiadomo, że styczeń i luty oraz lipiec i sierpień to najdroższe miesiące urlopowe. Czasem chciałoby się odpocząć poza sezonem, bo taniej i mniej tłoczno. Skoro nauczyciele szkól feryjnych nie mają prawa do urlopu wypoczynkowego w czasie trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych, to czy jedynym rozwiązaniem, w razie potrzeby, jest złożenie wniosku do dyrektora placówki feryjnej o udzielenie urlopu bezpłatnego?
Wprawdzie nauczyciele z placówek feryjnych (czyli takich, które nie funkcjonują cały rok i ma w stosunku do nich zastosowanie rozporządzenie ministra edukacji narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego; DzU z 2017 r., poz. 1603) co do zasady mają możliwość skorzystania z urlopu bezpłatnego. Niestety, nie jest on dla wszystkich – nie jest udzielany w każdych okolicznościach i na każdy czas. Dla kogo, kiedy i na ile może zostać udzielony urlop, o tym poniżej.
Dwa powody
Podstawa prawna udzielania urlopu bezpłatnego nauczycielom z placówek feryjnych zależy od wymiaru zatrudnienia i celu wykorzystania potencjalnego urlopu.
W stosunku do nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta